Doporučené webové platformy pro advokátní kanceláře

Tvorba webu a jeho údržba nespadají mezi typické činnosti advokáta. I když náhodou nepatříte mezi nadšence do techniky, rozhodně se nesnažte tvorbu webu zcela outsourcovat. Web by měl být otiskem vaší strategie. Vytvořte společně s webovým konzultantem strategii  a teprve pak předejte dílčí úkoly subdodavatelům. Na tvorbu webu i tak stále dohlížejte, korigujte a vyžadujte splnění cíle.

Jakou platformu si vybrat?

Dnes je k dispozici nepřeberné množství systémů pro tvorbu webu. Hlavní 2 druhy jsou: open source předpřipravené redakční systémy, z nichž nejrozšířenějším je WordPress, a redakční systémy na míru, které si  jako své vlastní vyvíjejí společnosti věnující se tvorbě webových stránek. Mezi ty patří např. Machin, ISSA a mnoho dalších. Oba druhy platforem jsme otestovali a hlavní rozdíly vám tímto předkládáme.

WordPress

výhody

U nás nejrozšířenější open source redakční systém. Stabilní a udržovaný. Pro advokátní kanceláře mají dostatek vhodných šablon. Lze pořídit ve verzi zdarma dostupné na wordpress.org, která pro běžné potřeby zcela dostačuje. Jakmile si koupíte doménu a webhosting, vytvoříte si na worpress.org svůj účet a můžete začít tvořit. S instalací vám případně může pomoci každý větší poskytovatel hostingu v rámci své zákaznické podpory (dobré zkušenosti máme například s Wedos).

Zcela jednoznačně nižší náklady než tvorba webu na míru.

Worpress je docela intuitivní, základní obsluhu Worpressu se lze naučit během dnů či hodin. Více než základ stejně potřebovat nebudete, to necháte na správci webu. Toho si určitě sjednejte.

Jste schopni udržovat obsah webu stále aktuální. Díky snadné obsluze jste schopni sami a kdykoli napsat a zveřejnit článek nebo vložit nový produkt.

nevýhody

Získáváte platformu, šablonu, kterou je většinou třeba doprogramovat. Teprve pak vypadá web pěkně a je užitečný. Nedostáváte správce webu. Spolehlivého a šikovného správce si musíte najít sami.

Verze zdarma není samozpasitelná. Abyste byli s webem zcela spokojeni, budete potřebovat doinstalovat několik pluginů, např. pro kontaktní formuláře, sociální sítě, webovou analytiku, poopř. eshop. Některé pluginy jsou za poplatek.

Bez správce si můžete přivodit více starostí než užitku. Např. aktualizace pluginů umí mnohdy web pěkně rozhodit. Tomu všemu by měl správce předejít.

Systém na míru

výhody

Vše pěkně na jednom místě. Správná agentura je nejen vašim dokonalým průvodcem tvorby webu, ale nabízí i doprovodné marketingové služby (copywriting, SEO a reklama, webový analytika, správa sociálních sítí).

Jedinečný web.

Technická podpora zajištěna.

Školení.

nevýhody

Omezenější pole působnosti. Nejedná se o open source. Musíte se podřídit pravidlům dané platformy. Máte přístup do administračního rozhraní aplikace. Když to funguje, není co řešit. Problém nastává pouze tehdy, když to nefunguje. Unikátnost řešení od konkrétní agentury se pak může obrátit v nežádoucí závislost na agentuře.

Podstatně vyšší náklady na tvorbu webu oproti WordPressu. K tomu připočítejte pravidelné poplatky za správu webu.

Jaké řešení preferujete? Jaké máte zkušenosti? Podělte se s námi o své zkušenosti!

Zakladatelka a CEO Jurispace s.r.o.
Advokátka se specializací na ICT právo pro vztahy v EU/non-EU. Pátým rokem vede vlastní advokátní kancelář. Autorka úspěšných DIY právních setů. Vede netradiční workshopy o právu ochrany dat a jak vést úspěšnou advokátní kancelář.

Další články, které by se vám mohly hodit