Nejoblíbenější cloudové systémy pro vedení malé advokátní kanceláře

Mezi mé oblíbené činnosti, které provádím řadu let, patří testování aplikací pro advokátní kanceláře. Dnešní test je na téma softwarových  systémů pro vedení a správu právní praxe solo advokáta a malé advokátní kanceláře (law practice management).

Zaměřím se jen na cloudové systémy. Jako bonus přináším ty z nich, které nabízí trial verzi zdarma. To je dost praktické, zvlášť když rádi testujete v noci.

Systémů pro vedení advokátní kanceláře je dnes velká řada. Hodně jich najdete v USA, o něco méně v Německu a nejméně pak u nás.

V první řadě je třeba říct, že neexistuje jediný správný či ideální software pro management právní praxe. Vždy je dobré vyzkoušet aspoň 1-2 aplikace a pak se rozhodnout. Nicméně chápu, že nemáte času nazbyt, proto pro zúžení počtu aplikací k otestování doporučuji odpovědět si na tyto otázky:

 1. kdo je moje stěžejní klientela (velcí klienti, malí klienti, ČR, zahraničí)
 2. jaký druh služeb poskytuji (předplacené balíčky, hodinové sazby s fakturací na konci měsíce)
 3. jakou mám specializaci (trestní právo, pohledávky, sporná či nesporná agenda)

Dále byste měli v systému hledat tyto funkcionality a moduly:

 1. cloud/desktop
 2. webový přístup pro klienta
 3. integrace emailů
 4. kontakty
 5. případy
 6. tvorba dokumentů/šablony
 7. CRM
 8. fakturace a párování plateb
 9. zálohové faktury
 10. přípustná měna
 11. možnost vyhledat dle IČO
 12. napojení na externí databáze

Nyní k samotným aplikacím:

1. MyCase

 • na můj vkus nejpropracovanější a přitom jednoduchá aplikace pro solo advokáty a malé advokátní kanceláře. Intuitivní a graficky přívětivé prostředí, provázané a promyšlené procesy, platby kartou, remindery, šablony dokumentů, workflows (pracovní postupy). To vše vám šetří moře času, který každý solo advokát potřebuje.
 • dostupný pouze v angličtině a při fakturaci nelze změnit měnu z USD na CZK. Tím je fakturace o něco zdlouhavější a při větším objemu klientů už není čas se editací zabývat, tudíž vás čeká pravděpodobně přechod jinam. Musím pochválit povedený export dat.

Cena: $39/měsíčně/uživatel, lze jednat o slevě

Moje hodnocení: ideální pro rozjezd solo právní praxe, kdy díky skutečně vychytaným funkcionalitám všechno zvládnete sami (myšleno bez asistentky). Naučíte se v krátkém čase používat nejnovější postupy, které vám navždy změní způsob myšlení o vedení právní praxe.

2. SingleCase

 • podle mého názoru v českém prostředí nejpokrokovější cloudové řešení pro solo advokáty a malé advokátní kanceláře,
 • oceňuji napojení na ARES, šablony, posílání emailů do spisů
 • zatím neumí párovat platby
 • rádi si vyslechnou zpětnou vazbu, podle toho vylepšují, jednou bude stejně dobrý, možná lepší než MyCase

Cena: 3 tarify v rozmezí 99 – 699 Kč/měsíčně/uživatel bez DPH, další uživatel pak 250-450 Kč/mesíčně/bez DPH

3. SynopsIS

 • na můj vkus stále příliš robustní, proto pro solo advokáty a malé kanceláře spíše nevhodný, vše na 10 kliků, zaměstnat asistentku/fakturantku je nutností!
 • oceňuji napojení na externí rejstříky a poštu

Cena: 1290-2590/uživatel/bez DPH

Moje hodnocení: rozlučte se s tím, že byste s tímto systémem mohli nastartovat právní praxi. Příliš robustní a vše na 10 kliků. Naopak ideální pro správu pohledávek v rozumném objemu.

4. Ostatní

Kromě těchto typizovaných systémů lze zauvažovat o systémech i jinak a sestavit si je z jednotlivých aplikací. Někteří advokáti rádi propojují Google (G Suite) a některý z rychlých cloudových účetních systémů (Fakturoid, Superfaktura, iDoklad). Výhodou těchto systémů je, že faktura odejte ke klientovi na 1 klik, páruje platby všech bank a mají moderní design a export do nejběžnějších účetních systémů.

Za celou dobu testování se mi podařilo sestavit pěknou srovnávací tabulku asi 20 systémů. Máte-li o ni zájem, napište mi email.

 

Jaký systém používáte vy? Preferujete cloudový systém nebo desktopový? Napište sem do komentářů nebo mi pošlete email!

Zakladatelka a CEO Jurispace s.r.o.
Advokátka se specializací na ICT právo pro vztahy v EU/non-EU. Pátým rokem vede vlastní advokátní kancelář. Autorka úspěšných DIY právních setů. Vede netradiční workshopy o právu ochrany dat a jak vést úspěšnou advokátní kancelář.

Další články, které by se vám mohly hodit