Začínající advokát a kancelář. Ano nebo ne?

Snad každý advokát má již od koncipientských začátků představu, jak bude vypadat a fungovat jeho vlastní advokátní kancelář. Jenže od snění k realitě je dlouhá cesta a vy zrovna stojíte na jejím začátku. Možná být samostatným advokátem bylo vždy vaším snem, nebo vám ve „vaší“ kanceláři sdělili, že po advokátních zkouškách pro vás již nemají prostor, nebo vás prostě jen nabídka na úžasnou spolupráci zatím nepotkala.

Ať tak či onak, říká se, že žádný právník ještě hlady neumřel, ale věříte tomu i při pohledu na váš zůstatek účtu? Toho účtu, který byl doposud živený pouze slabým koncipientským platem? Toho účtu, jenž utrpěl značné rány zaplacením poplatků za možnost podstoupit advokátní zkoušku a jenž se klepe hrůzou při představě dalších nevyhnutelných plateb (za slib, na příspěvky na činnost komory, za odvody do sociálního fondu, pojištění, zálohy na sociální a zdravotní), které bude třeba zaplatit ještě dříve, než na něj od prvního klienta dorazí první vydělaná tisícikoruna?

Pokud se výše uvedený popis bankovního účtu dá použít i na ten váš, je jasné, že nezbývá než vše důkladně propočítat a stanovit si priority. Opravdu potřebuje začínající samostatný advokát vlastní kancelář? Jsou i jiné možnosti? Na tyto otázky přinášíme odpověď.

Potřebuje začínající advokát kancelář?

Hned na začátku je třeba si uvědomit, že obecně platná odpověď na tuto otázku neexistuje. Na rozdíl od jiných odvětví toho pro provozování praxe moc nepotřebujeme. Vystačíme si vlastně s počítačem připojeným na internet, mobilním telefonem, tiskárnou se scanerem, a nějakou uzamykatelnou skříňkou.

V počátcích advokátní praxe, kdy advokát ještě nemá klienty, postačí k výkonu advokacie nějaký pracovní koutek doma, a náklady na kancelář jsou tak zcela minimální. Toto řešení je však dlouhodobě neudržitelné, a to pro jeho podstatnou nevýhodu: do tohoto prostoru si klienta přivést nemůžete. Můžete se sice s klientem scházet u něj, a někteří klienti to i ocení, nebo třeba v kavárně (pozor však na etickým kodex), ale po krátké chvíli zjistíte, že přeci jen nějaký prostor potřebujete.

Jenže co dělat, když vaše příjmy zatím nejsou pravidelné a nepokryly by náklady navýšené o pronájem vlastní kanceláře? Nebo se vám prostě nechce velkou část svých výdělků obětovat na kvalitní zázemí vlastní kanceláře? Ideálním řešením takovéto situace jsou sdílené kanceláře (tzv. coworking), kde s minimálními náklady získáte nejen potřebné technické zázemí a prostor pro schůzky s klienty, ale také řadu příležitostí rozšířit si své obzory.

Coworkingová centra rostou jako houby po dešti, ale většina z nich není vhodná pro výkon práce advokáta. Ve sdíleném prostoru, kde to neustále kreativně vře, se totiž vaší klienti těžko uvolní tak, aby vám otevřeně svěřili svá trápení.

Nicméně Jurispace je jiný. Je to jediný coworking zaměřený přímo na advokáty, a představuje tak nejsnazší cestu, jak rozjet vlastní praxi. Společně sdílíme nejen své prostory, ale předáváme si navzájem své zkušenosti a jako celek získáváme i velké klienty, na které bychom individuálně nedosáhli.

Přijďťe se k nám podívat! Sjednejte si prohlídku prostor ještě dnes.

Je advokátkou v Třešti. Provozuje generální praxi bez výrazné specializace. Nejčastěji se věnuje právu občanskému, rodinnému, obchodnímu, ale také i právu trestnímu. Klienti nejvíce oceňují její schopnost kombinace profesionálního a lidského přístupu.

Další články, které by se vám mohly hodit